Já se z těch problémů po…!

Máte někdy pocit, že je celý svět proti Vám? Nevíte, kde Vám hlava stojí? Problémy se na Vás valí ze všech stran?

Je to dobrá zpráva. Ne, nezbláznila jsem se. Nedávno jsem si totiž přečetla výsledky jednoho pokusu známého amerického vědce Johna Calhoun, který prokázal, že spokojený život zabíjí. Od té doby jsem vděčná za každý problém. Samozřejmě to říkám do jisté míry s nadsázkou. Všeho moc škodí.

Ale zpět k pokusu. Pan Calhoun vytvořil ideální podmínky pro život první generace myší. Dostatek potravy, žádní predátoři, žádné nemoci, žádný stres. Myši vesele jedly a rychle se množily. Po nějaké době se začalo chování myší v uzavřené komunitě měnit a to až do takové míry, že po 1780 dnech zemřela poslední myš a celá komunita tím zanikla.

Detaily tohoto pokusu i jiných, které pan Calhoun provedl naleznete v angličtině zde: https://en.wikipedia.org/wiki/John_B._Calhoun

Pan Calhoun z tohoto experimentu vyvodil důsledky pro lidskou rasu, pokud by žila v ideálních podmínkách bez strachu, napětí a stresu. Z toho plyne, že problémy nás zachovávají při životě. S každým úspěšným vyřešením jsme silnější, odolnější a moudřejší. Nechtějme růžový sad, kde slunce nikdy nezapadá. Nejen proto, že je to útopie, ale také proto, že díky kontrastům, problémům a výzvám máme pocit, že život má tu správnou šťávu. Je to tak? Nebo to vidíte jinak? Co drží při životě Vás? Jak se stavíte ke svým problémům v životě? Napište mi na jana@jcerna.cz a získejte koučovací sezení zdarma.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.