PRO…. co? PROKRASTINACE

Je to další z anglických slov, které zabydlelo v češtině. Na jeho vysvětlení nám jedno české slovo nestačí. Potřebujeme hned čtyři. Prokrastinace znamená chronické oddalování provedení úkolu.

S prokrastinací máme všichni bohaté zkušenosti. Provází nás již od útlého věku. Je mezi námi někdo, kdo nikdy nezažil nechuť uklidit hračky? Zatímco v dospělosti nám občas projde prokrastinovat do nekonečna, v dětství byla délka naší prokrastinace omezená, a to v závislosti na míře důslednosti našich rodičů. Ale nejspíš se všichni shodneme, ať prokrastinujeme občas, nebo často, komplikujeme si tím život.

Například paní X. , v pátek odpoledne se dozvěděla, že za dva týdny proběhne akce, u které potřebuje přítomnost své podřízené. Dotýčné ale schválila na tu dobu dovolenou. Věděla, že ji dovolenou musí zrušit a že v příštím týdnu to s ní probere. Byla to nepříjemná záležitost, protože její podřízená byla sice žena upřímná, ale také nevstřícná, takže paní X. očekávala velký konflikt. V pondělí se schůzka uskutečnit nemohla, protože se objevily jiné priority. Opravdu? Stejně tak v úterý, ve středu, ve čtvrtek i v pátek.  Nic netušící podřízená tedy na dovolenou odjela a paní X. musela najít jiné řešení v době její nepřítomnosti. Stálo jí to mnohem více úsilí, energie a času, ale odměnou ji bylo, že se vyhnula konfliktu a vytvoření nepříjemné atmosféry v týmu. Vše dopadlo dobře. Jen paní X. ubylo energie a zase se o krok přiblížila k pocitu vyhoření.

Pak je tady paní Y. Stejný problém, ale jiný přístup. Hned na začátku si uvědomila, že se jí do té schůzky s nepříjemnou podřízenou nechce a nejraději by se schůzce vyhnula. Zeptala se sama sebe proč. Díky deseti minutám navíc, které sama sobě věnovala na rozdíl od paní X,  rozebrala své obavy ze schůzky, připravila se na různé možnosti, připravila několik variant kompenzačních nabídek pro svou podřízenou, a protože ze nadcházející schůzky začala mít dobrý pocit, nebyl důvod prokrastinovat. Schůzka sice byla ze začátku vypjatá a padlo i nějaké to jadrné slovo z úst podřízené, ale jakmile si vyslechla kompenzační nabídky, atmosféra se zlepšila a schůzka proběhla hladce se zdárným koncem. Obě účastnice pak měly ze sebe dobrý pocit.

O co tedy jde, když prokrastinujeme? Proč se nám do některých úkolů nechce a do jiných se s nedočkavostí vrháme? V mnohých případech jde o OBAVY různého druhu. Záleží pak na každém z nás, zda nám úkol stojí za to ten strach prozkoumat.

A když se nám prostě jen do úkolu nechce, protože je třeba příliš horko, nebo příliš zima? Pak se přikláním ke své definici, kterou občas doma použiji.

Prokrastinace je moudrost duše, která ví, že na provedení úkolu ještě nenastala vhodná doba. 🙂

Naneštěstí pro mne, se tato definice ujala i u ostatních členů mé rodiny. Takže když se octnete na druhé straně barikády a potřebujete, aby ten druhý zapomněl, že prokrastinace vůbec existuje, pak  pro Vás mám jeden tip.

Stačí, když úkol časově omezíte. Teď máme sezónu malin, tak například: “Prosím, mohl bys teď DESET MINUT sbírat maliny?“ A výsledek? Po půl hodině máte sklizeň v lednici. Protože nejen, že po prvních minutách práce ztratíme pojem o čase, ale i kdybychom zaregistrovali, že deset minut už uběhlo, nechtělo by se nám přestat….ti ambiciózní proto, že ještě nesesbírali všechny maliny… a ti ostatní proto, že místo do misky sbírali do úst a bylo by trapné vrátit se domů s prázdnou miskou. 🙂

Aplikujte pravidlo deseti nebo x minut na vše, co Vám dělá potíže. Učení, cvičení, domácí práce. Dávejte si úkoly, zkoumejte se, motivujte se, hrajte si, a nebo prostě počkejte až přijde vhodná doba. 🙂 Hodně úspěchů.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.