Tohle mi nikdy nešlo..

Tuhle výmluvu slyším u svých starších klientů nejčastěji. Omlouvají si tím svou dlouhodobou úroveň začátečníka. Neuvědomují si, že tím neustálým opakování si vlastně vytváří svou realitu, ve které se nikdy do pokročilejší fáze nepřeklenou.

Jde o to, že náš mozek buď „přehrává“ staré ohrané desky, nebo si vytváří nové. Odborně se tomu říká neuroplasticita a v praxi to znamená, že stokrát v mysli přehraná myšlenka vytvoří v mozku téměř trvalé spojení. Něco jako Pavlovův reflex. V tomto případě ale nejde o zvonek a následné slintání, ale třeba učebnice angličtiny a následná nevolnost kolem žaludku a doslova do mozku zažraná myšlenka – jazyky mi nikdy nešly.

Co s tím? Záleží na Vás. Pokud Vám tento přístup vyhovuje, zůstaňte začátečníky. Tato úroveň má také své kouzlo. Ale pokud Vám to nevyhovuje, máte to ve svých rukách. Přesněji, ve Vašem mozku. Stačí, když přehodíte výhybku a pojedete jinudy. Buďte si vědomi svých myšlenek a ty, které Vám nevyhovují, nahraďte těmi, které Vám přináší lepší pocity.

Konkrétně Vám to ukážu na příkladu s angličtinou. Řekněme, že je úterý a pan Štěpán má hodinu angličtiny, kterou sice nemiluje a nejde mu, ale jeho šéf trvá na tom, že do kurzu chodit musí. Bere učebnici ze svého pracovního stolu a v hlavě mu raší obvyklá myšlenka: “To dneska zase bude.“ On se však zarazí a přehodí výhybku na pozitivnější: “Dnes to bude fajn. Sice nemám domácí úkol, ale budu milý a budu se usmívat.“ Až mu tohle půjde lehce, přehodí výhybku na: „ Dnes oslním paní učitelku frází, kterou nám jen tak mimochodem minule řekla. Jsem zvědavý na její reakci.“ A další lekci: “Angličtina mne začíná bavit. Má logiku.“ A tak dále a dále, až se pan Štěpán na lekce těší a díky jeho pozitivnímu přístupu a otevřenosti, mu angličtina jde lépe a už ho ani nenapadne vrátit se do koleje „jazyky  mi nikdy nešly“ zkrátka proto, že už tam není vyjetá, a doslova zarostla. A to vše díky neuroplasticitě.

Je tohle povídání pro Vás příliš amatérské? Pak klikněte zde: https://khanovaskola.cz/video/16/135/2357-neuroplasticita

Nevíte, jak přesně, svůj mozkový rigol, který Vás brzdí,  zasypat? Napište mi na jana@jcerna.cz a já Vám dám radu přímo na míru.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.